Prďovi na nebesa

V pátek 18.října bylo v Kolíně pohřbeno tělo muzikanta, jehož občanské jméno Zdeněk Bláha někteří lidé ani neznali. Většinou ho oslovovali různými přezdívkami, v Dubé byl znám jako Prďa nebo Smokes.

Patřil k těm muzikantům, kteří každou jednoduchou písničku dokážou zahrát na jakýkoli nástroj. A tak mohl být Prďa viděn s kytarou, s flétnou, u klavíru, u harmonia. V Dubé býval nejčastěji vidět s harmonikou, takže ho někteří dubáci považovali za harmonikáře. Nicméně byl bubeník, a to excelentní bubeník. V těžkých notách, které dostával, nebylo obtížnosti, se kterou by se se ctí nevypořádal.

Byl také společensky aktivní: vysedával po hospodách a pro samé mluvení často neměl čas pít. Dokázal spojit lidi, kteří by se jinak nemohli potkat. Léta pracoval jako dozimetrista v uranových dolech a angažoval se v ekologických aktivitách. V Dubé spoluzakládal Podbezdězský spolek, na jehož půdě se pak zúčastnil mnoha akcí, několik akcí sám vymyslel a uspořádal.

Zvláštní bylo, že u toho dokázal de facto nebydlet. Přinejmenším posledních 10 let svého života byl oficiálně hlášen na jednom vesnickém obecním úřadě jako osoba bez bydliště, ve skutečnosti však dokázal přesně odhadnout míru, kolik dnů může být u koho na návštěvě, aby neobtěžoval. I v Dubé strávil mnoho desítek hodin tím, že seděl u okna, kouřil a četl Platóna, Heideggera nebo čínskou poezii.

Těch cigaret však bylo příliš mnoho. Kdo jste ho znali, připijte mu na nebesa.


Jedna z Prďových přezdívek byla „Činel“